Monitorul de Suceava Accident pe DN 2E

În comă profundă la spital, după ce a căzut de pe motoscuter

Sergiu RUSU

Un tânăr din comuna Cacica a ajuns în stare gravă la spital, după ce a căzut de pe motoscuter, pe DN 2E, pe raza localităţii.

Accidentul, informează poliţia, s-a petrecut în noaptea de vineri spre sâmbătă, în jurul orei 1:00.

Remus V., în vârstă de 22 de ani, conducea un moped fără număr de înregistrare şi, din cauza lipsei de experienţă în conducere şi a neadaptării vitezei la condiţiile de drum, a pierdut controlul asupra ghidonului, răsturnându-se pe partea carosabilă.

Tânărul a fost preluat de o ambulanţă şi transportat de urgenţă la spital, unde a fost diagnosticat cu traumatism cranio-cerebral, hematom subdural, comă profundă, fiind internat în secţia de Neurochirurgie.

Potrivit poliţiei, Remus V. nu deţine permis de conducere, nu a absolvit cursuri de legislaţie rutieră şi nu folosea cască de protecţie.

„Cercetările sunt continuate de lucrătorii Compartimentului Rutier din cadrul Poliţiei oraşului Gura Humorului”, se precizează într-un comunicat al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Suceava.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 16 Mai 2011.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.