Victimă
Florin PAIU
Un tânăr în vârstă de 20 de ani a rămas fără banii de pe card, 805 lei, furtul petrecându-se după ce victimei i-a fost furat portofelul în care avea scris PIN-ul cardului. Interesant în acest caz este şi că victima a realizat că îi lipseşte portofelul la aproape o săptămână de la comiterea faptei.
Vineri, pe 2 decembrie, tânărul de 20 de ani, Nicolae L., din municipiul Suceava, a reclamat la poliţie că la data de 25 noiembrie i-a fost sustras portofelul în care avea cardul de credit, ulterior autorul retrăgându-i din cont suma de 805 lei.
Victima a relatat cum în ziua de 25 noiembrie a fost la cumpărături la un centru comercial şi apoi s-a întors spre domiciliu cu un autobuz, bănuind că furtul s-a petrecut în timp ce se afla în mijlocul de transport. El a declarat poliţiei că în buzunarul exterior al hainei avea un portofel în care se afla cardul, dar şi un bileţel pe care era înscris PIN-ul acestuia.
Abia în seara zilei de 1 decembrie, tânărul de 20 de ani a sesizat că îi lipseşte portofelul. A doua zi s-a deplasat la banca la care avea emis cardul, unde a aflat că în data de 26 noiembrie din contul său au fost efectuate două retrageri, în sumă totală de 805 lei. Acesta a fost momentul în care păgubitul a apelat la poliţişti, care au deschis un dosar penal şi vor încerca să afle cine a retras banii şi să ajungă astfel la autorul furtului.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 05 Decembrie 2011.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.