Un tânăr din câmpulung Moldovenesc i-a dat maşina mamei sale unui prieten să o conducă, chiar dacă acesta din urmă nu posedă permis de conducere şi era sub influenţa băuturilor alcoolice, iar apoi a anuţat poliţia că maşina a fost avariată după ce şoferul de ocazie a intrat într-un gard.
În noaptea de luni spre marţi, la ora 00.25, Ciprian B., de 30 ani, din municipiul Câmpulung Moldovenesc, a sesizat poliţia că a fost avariat autoturismul proprietatea mamei sale, Lucia B.
Cu ocazia cercetării la faţa locului poliţiştii au stabilit că Emanuil D., de 26 ani, din aceeaşi localitate, a condus autoturismul în cauză pe str. Calea Bucovinei cu intenţía de a ajunge în centrul municipiului, însă datorita stării de ebrietate şi a lipsei de experienţă, a pierdut controlul direcţiei de deplasare, intrând în coliziune cu un gard de lemn.
Emanuil D. a precizat că nu posedă permis de conducere pentru nici o categorie, a condus autoturismul după ce a consumat băuturi alcoolice, fiindu-i încredințat de Ciprian B., care i-a înmânat cheile fără să-l întrebe dacă posedă sau nu permis de conducere.
Ambii tineri au fost testați cu aparatul etilotest , rezultând valoarea de 1,25 mg/l alcool pur în aerul expirat pentru Ciprian B. şi 0,88 mg/l alcool pur în aerul expirat pentru şoferul fără permis.
În cauză s-a întocmit dosar penal pentru Emanuil D. sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul fără a poseda permis de conducere şi cu o îmbibaţie alcoolică peste limita legală, iar faţă de Ciprian B. pentru săvârşirea infracţiunii de încredinţare a unui autovehicul unei persoane care nu posedă permis de conducere.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 12 August 2013.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.