Monitorul de Suceava

Honda recheamă aproape un milion de maşini în service

 

Honda va rechema în service circa 960.000 de maşini Fit, din clasa subcompactă, dar şi alte modele, pentru a remedia mai multe probleme, inclusiv defecţiuni la sistemul de închidere electrică a geamurilor, a anunţat, luni, grupul nipon, citat de Reuters.

Nu au fost raportate accidente cauzate de respectivele defecţiuni până în prezent, a afirmat un reprezentant al Honda.

În Japonia, rechemările acoperă maşini Fit produse în perioada octombrie 2005 - octombrie 2009. Autoheviculele din clasa subcompactă au fost vândute şi în afara Japoniei, mai ales în China şi alte ţări asiatice.

Purtătorul de cuvânt al Honda a afirmat că grupul nu face public costul programului de rechemare în service a maşinilor. 



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 05 Septembrie 2011.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.