Monitorul de Suceava

Hexi Pharma a solicitat în instanţă intrarea în insolvenţă

Mediafax.ro

Firma Hexi Pharma, implicată în scandalul dezinfectanţilor diluaţi, a solicitat Tribunalului Bucureşti demararea procedurii de insolvenţă, scrie Mediafax.Pe rolul Tribunalului Bucureşti este înregistrată o cerere a Hexi Pharma, firma în legătură cu care există suspiciuni că a comercializat dezinfectanţi diluaţi pentru spitalele din România, privind intrarea în insolvenţă. Dosarul a fost înregistrat la data de 10 mai pe rolul instanţei.Patronul Hexi Pharma, Dan Condrea, a fost audiat, marţi, la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie în dosarul în care se fac investigaţii în cazul dezinfectanţilor diluaţi din spitale.Procurorii Parchetului General au anunţat că au început urmărirea penală in rem pentru "zădărnicire a combaterii bolilor" şi "falsificarea şi substituirea de alimente sau alte produse" în cazul dezinfectanţilor din spitale.


Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 11 Mai 2016.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.