Sprijin
Lucrările de construire a catedralei “Naşterea Domnului”, din intersecţia Mărăşeşti, vor continua şi anul acesta, cu sprijinul municipalităţii sucevene, care va aloca acolo cea mai consistentă finanţare din bugetul pentru cultură şi culte.
“La acest capitol avem prinsă suma de 15 miliarde de lei vechi, din care vom finanţa în continuare teatrul, Festivalul Medieval, un miliard de lei vechi pentru Fanfara Municipiului Suceava, iar la finanţarea cultelor, suma cea mai mare, 6 miliarde de lei vechi, va merge la Catedrală”, a declarat primarul Sucevei, Ion Lungu.
Şedinţa de aprobare a bugetului local pentru 2011 va avea loc joia viitoare, în data de 27 ianuarie.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 19 Ianuarie 2011.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.