Monitorul de Suceava Comunicat

Fălticeniul trebuie să iasă din izolare

 

Chiar dacă în ultimii patru ani municipiul Fălticeni a fost condus de un primar liberal (exceptând ultimele luni de traseism politic), având sprijinul guvernamental, rezultatele nu se văd şi nici nu au cum să se vadă în viaţa de zi cu zi a locuitorilor.

Explicaţia este pe cât de simplă, pe atât de tristă. În ultimii patru ani nu s-a accesat nici măcar un proiect finanţat din fonduri ale Uniunii Europene.

Singurul proiect care se derulează în prezent este cel iniţiat şi implementat de Consiliul Judeţean, în mandatul PSD 2000-2004, şi finanţat prin programul SAMTID. În condiţiile în care zona industrială, distrusă aproape în totalitate, constituie un pericol ecologic care poate afecta calitatea vieţii în Fălticeni, mă întreb de ce nu s-au accesat banii europeni care sunt la dispoziţia autorităţilor locale pentru reabilitarea sit-urilor industriale dezafectate? Mă întreb, în al doilea rând, de ce în ultimii patru ani nu s-a semnat nici un acord de parteneriat cu localităţi din Europa sau din lumea întreaga?

Puterea de a schimba este în mâna dumneavoastră. Vreţi în continuare ca Fălticeniul să rămână izolat? Dacă nu, duminica 15 iunie alegeţi un nou primar: Sabin Ghilea.

Ioan Cătălin Nechifor
Membru al Parlamentului European


Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 11 Iunie 2008.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.