Monitorul de Suceava Opinie

Eutanasierea câinilor, considerată doar o ultimă variantă în cadrul unei dezbateri organizate de veterinari

Florin PAIU

Direcţia Sanitar Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Suceava a organizat, luni, o întâlnire care a vizat dezbaterea publică referitoare la proiectul de norme metodologice de aplicare a ordonanţei de urgenţă a guvernului 155/2001, privind gestionarea problemei câinilor fără stăpân, concluzia din urma discuţiilor fiind că varianta eutanasierii este luată în considerare doar ca o ultimă soluţie.

La întâlnire au participat sanitar-veterinarii cu funcţii de conducere şi reprezentanţi ai Asociaţiei de Protecţie a Animalelor Pro Anima.

În cadrul întâlnirii sanitar-veterinarii şi reprezentanţii Pro Anima s-au pus de acord cu privire la necesitatea inventarierii obligatorii a câinilor, atât a celor cu stăpân, cât şi a celor comunitari, sterilizarea obligatorie, vaccinarea, microciparea şi păstrarea în adăposturi până la adopţie, cu interdicţie de a mai fi puşi în libertate şi elaborarea unor proceduri de adopţie locală, dar şi de la distanţă, şi promovarea intensă a acestor proceduri prin toate mijloacele.

„Având în vedere opiniile exprimate, eutanasierea a fost luată în considerare ca o ultimă soluţie”, a declarat doctorul Ioan Corduneanu, directorul executiv al DSVSA Suceava. 



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 23 Octombrie 2013.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.