Monitorul de Suceava

Elevi instrumentiști ai Colegiului de Artă, succes la olimpiada națională de la Galați

Adelina TALPALARIU

 

Cinci liceeni de la Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu” Suceava au fost premiați la etapa națională a Olimpiadei de Interpretare Instrumentală, de la Galați, concurs care a reunit circa 380 de elevi din 38 de licee de arte din toată țara.

Elevi talentați și-au demonstrat măiestria artistică în fața profesorilor pasionați, a specialiștilor în domeniu.

A fost nu doar o competiție, ci și un prilej de a celebra frumusețea muzicii, munca asiduă din spatele fiecărei partituri și perspectiva unui viitor artistic înfloritor.

Daniel Marius Asmarandei, din clasa a XII-a, trompetă, a câștigat Premiul I. Acesta este pregătit de prof. Cristi Ruscior, corepetitor - prof. Alin Filipescu.

Cu Premiul al II-lea s-a întors Alexandru Dragomirescu, din clasa a X-a, chitară, acesta fiind pregătit de prof. Ilie Aurelian Zugrav.

Tot cu Premiul II a fost recompensat și elevul Cristian Dascălu, din clasa a X-a, clarinet, prof. Ciprian Baicu, corepetitor - prof. Johannes Onesciuc.

Premiul III a fost obținut de Iustin Avasiloaie, clasa a X-a, trompetă, pregătit de prof. Cristi Ruscior, corepetitor Alin Filipescu.

Cu Mențiune a fost laureat Alexandru Vlădianu, din clasa a XII-a, clarinet, coordonat de prof. Ciprian Baicu, corepetitor - prof. Johannes Onesciuc.

 

 



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 14 Aprilie 2025.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.