Alcool+Romparkin
Luigi BĂRĂGOIU
După ce băieţii s-au „încălzit”, elevul a plecat spre casă, însă în drum spre locuinţă a început să aibă vedenii. A ajuns cu greu acasă, a aţipit imediat, dar somnul i-a fost tulburat de tot felul de iluzii care l-au determinat să se trezească şi să „observe” că în patul său stătea o bătrână care se simţea foarte rău. După ce „a purtat o discuţie” cu bătrâna, tânărul a apelat numărul telefonic de urgenţă şi a chemat o ambulanţă pentru vârstnică.
Dacă personalul medical, care a ajuns după câteva minute, iniţial nu a înţeles unde e bătrâna, după câteva minute a realizat că tânărul delira şi l-au transportat la spital unde a fost internat şi i-a fost administrat tratamentul adecvat acestui gen de situaţie.
Agentul şef principal Gigi Beclea a precizat că tânărul a fost avertizat, iar părinţii acestuia au fost sancţionaţi contravenţional conform Legii 61/1991 şi în acelaşi timp a fost informată şi unitatea şcolară unde tânărul este elev.
Lucrătorii Compartimentului Poliţiei de Proximitate adresează un apel către toţi elevii să evite comportamentele deviante, să-şi aleagă cu grijă prietenii şi să sesizeze organele de poliţie când au cunoştinţă de colegi care au asemenea preocupări.
„De asemenea adresăm un apel către părinţi să-şi supravegheze mai îndeaproape copiii, anturajul pe care îl au, pentru a nu cădea în capcanele acestor tentaţii nefaste”, a mai precizat agentul şef Gigi Beclea de la Compartimentul Poliţie de Proximitate Rădăuţi.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 06 Martie 2009.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.