Monitorul de Suceava

Elena Udrea: Facilităţile fiscale cerute de operatorii din turism ar putea fi amânate pentru 2010

 

Ministrul Turismului, Elena Udrea, a declarat, luni, într-o conferinţă de presă, că facilităţile fiscale cerute de operatorii din turism ar putea fi amânate pentru anul viitor.

"Am discutat cu reprezentanţii Consiliului Consultativ în Turism despre facilităţile fiscale pe care statul ar putea să le ofere. Acesta este un an greu şi nu o să intrăm în el începând cu facilităţile fiscale. Cred că o să le lăsăm pentru anul viitor", a spus Udrea.

Ea a adăugat că una dintre facilităţile cerute de către hotelieri este ca impozitul pe clădiri să fie plătit doar pentru o perioadă de şase luni şi nu pentru întregul an.

Pentru a atenua efectele crizei internaţionale, Elena Udrea îi sfătuieşte pe turiştii români să îşi petreacă vacanţele în ţară, iar pe hotelieri să încerce să scadă preţurile şi să ridice calitatea serviciilor.

"Legat de criză, «avantajul» turismului românesc - şi spun «avantajul» între ghilimele - este că se află oricum într-o stare dezastruoasă. Ar cădea de foarte jos", a afirmat Udrea.

Ea a spus că una dintre priorităţile ministerului este accesarea de fonduri europene pentru diverse proiecte de promovare.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 12 Ianuarie 2009.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.