Distincţii
Oana ALPHONSO
O echipă de cercetători de la Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava a participat în perioada 21 – 26 mai 2012 la Salonul Internaţional de Inventică, la Belgrad, Serbia. Echipa, formată din prof. univ. dr. ing. Gheorghe Gutt şi drd. ing. Mircea Adrian Oroian, a prezentat patru invenţii sub formă de poster şi realizări practice.
Colectivul de inventatori a obţinut în total trei medalii, două medalii de aur pentru invenţiile „Echipamente, materiale şi tehnologii pentru ecranarea electromagnetică a spaţiilor de lucru şi de locuit” şi „Videospectrometru”, precum şi o medalie de argint pentru invenţia „Fotometru automat pentru determinarea concentraţiei şi studiul microscopic din volume mici de probă”.
Rezultatul remarcabil obţinut de echipa USV este subliniat şi de propunerea Asociaţiei Inventatorilor Români pentru conferirea de către Federaţia Internaţională a Inventatorilor a celei mai înalte distincţii, Ordinului în grad de cavaler, domnului prof. univ. dr. ing. Gheorghe Gutt. Ceremonia de acordare a acestui titlu va avea loc în luna septembrie 2012.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 31 Mai 2012.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.