Monitorul de Suceava

Donţu le-a transmis locuitorilor Sucevei că în curând vor beneficia de căldură

Tudor IONESCU

Senatorul PSD de Suceava Ovidiu Donţu a transmis locuitorilor municipiului Suceava ale căror locuinţe sunt racordate la sistemul centralizat de termoficare să stea liniştiţi că în curând vor beneficia de căldură. În plus, el a spus că reprezentanţii PSD din Consiliul Local Suceava nu vor vota nici o hotărâre care va conţine majorarea preţului gigacaloriei pentru populaţie, care acum este de 185,3 lei.

Donţu a venit cu un plan de acţiune pe care l-a expus în detaliu într-o conferinţă de presă organizată la sediul partidului. Ca prim pas al acestui plan îl reprezintă propunerea adresată primarului Ion Lungu de a emite către societeta Termica un ordin de furnizare a agentului termic în condiţiile legii. Legea spune că agentul termic trebuie furnizat atunci când se înregistrează temperaturi sub 10 grade Celsius trei nopţi consecutiv. Donţu a explicat că în cazul în care Termica nu va ţine cont de acest ordin se va pune în aplicare pasul doi şi anume forţarea societăţii. El a arătat că Departamentul juridic al Primăriei este pregătit să depună în instanţă o ordonanţă preşedinţială prin care va obliga Termica să furnizeze căldură în termen de maximum 24 de ore.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 10 Octombrie 2013.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.