Accident
Florin PAIU
Un şofer beat care circula cu viteză excesivă a intrat pe sensul opus de mers şi s-a izbit într-o maşină care circula regulamentar.
Accidentul s-a produs miercuri, în jurul orei 16.00, pe strada Mănăstirea Humorului din oraşul Gura Humorului. Un bărbat aflat la volanul unui autoturism marca Peugeout a intrat frontal în Dacia care venea din sens opus. Imediat după impact, şoferul care a provocat accidentul s-a făcut nevăzut, abandonându-şi maşina. Agenţii de circulaţie ajunşi la faţa locului l-au găsit doar pe Gabriel P., localnic, şoferul Daciei care circula regulamentar. Acesta avea o concentraţie de 0,44 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat. În aceeaşi zi, oamenii legii l-au identificat şi pe Adrian B., de 25 de ani, din comuna Mănăstirea Humorului, şoferul autoturismului Peugeout. Acesta avea o alcoolemie de 0,42 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat.
În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de părăsire a locului accidentului fără încuviinţarea organelor de poliţie, conducere în stare de ebrietate şi vătămare corporală din culpă.Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 23 Noiembrie 2007.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.