Discuţii în BP la Cameră pe tema fuziunii PNL-PDL. Zgonea: Avem un singur partid şi doi lideri de grup
Mediafax.ro
Fuziunea PDL cu PNL în noul PNL a generat discuţii în Biroul Permanent al Camerei Deputaţilor, la începutul acestei săptămâni, preşedintele acestui for, Valeriu Zgonea, apreciind că este o „situaţie de excepţie” fiind un singur partid, dar care are două grupuri parlamentare, informează Mediafax.Problema a fost ridicată de vicepreşedintele Camerei Marian Neacşu (PSD) la reuniunea conducerii Camerei din 24 noiembrie.„Nu ştiu acum, după reorganizarea aceasta a noului Partid Naţional Liberal, dacă discutăm de grup PDL şi grup PNL sau discutăm de un singur grup parlamentar”, a spus Neacşu, potrivit stenogramei şedinţei.Preşedintele Camerei, Valeriu Zgonea, a arătat că întrebarea lui Neacşu este „serioasă” şi că nu a mai existat până acum o situaţie asemănătoare, în care două partide politice parlamentare să fuzioneze ducând la un singur partid pe scena politică şi doi lideri de grup parlamentar.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 26 Noiembrie 2014.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.