Învăţământ
Daniela MICUTARIU
În cadrul Concursului ,,Milioane de oameni, milioane de copaci”, elevii Grupului Şcolar ,,Nicanor Moroşan”, din localitatea Pîrteştii de Jos, au desfăşurat, zilele trecute, o amplă acţiune de împădurire.
Voluntarii au plantat 400 de puieţi, specia molid, o sută de puieţi, specia brad şi 50 de puieţi, specia frasin. Puieţii provin de la Ocolului Silvic Solca.
Plantaţiile au fost făcute în zonele din Pîrteştii de Jos, unde s-au înregistrat alunecări de teren, dar şi în curţile câtorva unităţi de învăţământ: Şcoala cu clasele I-VIII Rodina, Şcoala cu clasele I-VIII Deleni, Şcoala cu clasele I-IV Pîrteştii de Jos, şi Grupul Şcolar ,,Nicanor Moroşan”, Pîrteştii de Jos
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 11 Aprilie 2009.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.