Monitorul de Suceava

Chiulangiii, avertizaţi că sunt atent monitorizaţi, chiar din prima zi de şcoală

 

Clopoţelul de început de an şcolar a anunţat măsuri drastice pentru elevii care vor să facă orele la „frecvenţă redusă”. Conducerea fiecărei şcoli, la careul de deschidere a noului an şcolar, a dat citire unor măsuri pe care Inspectoratul Şcolar Suceava le va lua pentru reducerea absenteismului şi implicit pentru scăderea abandonului şcolar.

Inspectorul şcolar general adjunct Vasile Monacu a declarat şi el cu puţin timp în urmă că „reducerea abandonului şcolar este o acţiune prioritară în acest an”. Vasile Monacu a mai spus că„absenteismul va fi combătut printr-o monitorizare zilnică şi strictă a prezenţei elevilor la şcoală şi informarea părinţilor. Vom încerca să introducem acea cartelă de acces în şcoli, acolo unde sunt resursele financiare necesare. Oricum, începând cu 1 ianuarie, şcolile vor avea alt buget şi pe parcursul anului şcolar vom încerca să facem rost de bani”. 



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 12 Septembrie 2011.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.