Monitorul de Suceava Rugby

CSM Bucovina a pierdut la scor confruntarea cu RC Bârlad

Marius SUIU

Evoluţiile oscilante ale echipei locale de rugby i-au dat din nou bătăi de cap antrenorului Constantin Vlad, după ce elevii săi au fost învinşi categoric la Bârlad, scor 8 – 38, după ce la pauză era 0 – 26. După victoria surprinzătoare în faţa Olimpiei, din etapa trecută, tehnicianul sucevean a sperat că echipa şi-a revenit şi este pe un drum ascendent, dar în această deplasare s-a dovedit contrariul. Lipsa celor trei titulari specializaţi pe posturile din linia de trei sferturi s-a simţit din plin în jocul echipei locale, CSM Bucovina fiind nevoită să improvizeze mai ales pe linia de fund, dar şi la uvertură. La acestea s-a adăugat în debutul partidei şi accidentarea lui Opariuc, dar şi eliminarea lui Ştefancu, ambii titulari pe linia de trei sferturi. Antrenorul Constantin Vlad s-a arătat destul de supărat de jocul foarte slab al elevilor săi, atât pentru lipsa de angajament, cât şi pentru tactica prost înţeleasă, mai ales în prima repriză, când s-a preferat şutarea de baloane înalte, asta cu toate că mingea se întorcea înapoi.

 

Vlad: „Ne-a lipsit angajamentul şi dăruirea”

„Din păcate avem în continuare evoluţii oscilante, tocmai când am crezut că suntem în creştere de formă. În acest meci, jucătorilor noştri le-a lipsit angajamentul şi dăruirea în joc, la care s-au adăugat şi multiplele greşeli ce în final au dus la o înfrângere categorică la Bârlad, acolo unde nu am mai pierdut de mult în această manieră. Lipsa titularilor m-a obligat să fac improvizaţii pe linia de trei sferturi, rezervele introduse în teren neridicându-se la valoarea jucătorilor specializaţi pe acele posturi”, a declarat după meciul pierdut la Bârlad, antrenorul Constantin Vlad. Acesta a adăugat că după punctele pierdute chiar în faţa uneia dintre contracandidatele la evitarea retrogradării, echipa sa va trebui să fie mult mai atentă la meciurile viitoare, pentru a nu avea surprize, asta mai ales că bârlădenii s-au apropiat la doar două puncte în clasament.

În celelalte două partide ale turneului play-out, Poli Iaşi s-a impus la limită pe terenul Olimpiei, scor 17 – 16, iar Cleopatra Constanţa a câştigat clar la Braşov, scor 47 – 12. Sâmbătă, în următoarea etapă, sucevenii vor juca pe teren propriu, în compania ultimei clasate, CFR CSU Braşov, formaţie ce nu a câştigat nici un punct în acest sezon, în timp ce RC Bârlad va avea o misiune foarte grea, acasă la prima clasată, Poli Iaşi.            

 

Clasamentul turneului play-out

1. Poli Iaşi                              14 7 0 7 293-301 8pb 36p
2. Olimpia Bucureşti              14 7 0 7 279-327 6pb 34puncte
3. Cleopatra Constanţa          13 6 0 7 219-460 2pb 26p
4. CSM Bucovina Suceava    13 3 0 10 180-599 3pb 15p
5. RC Bârlad                          14 2 0 12 223-526 5pb 13p
6. CFR CSU M Braşov          14 0 0 14 72-913 0pb 0p


Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 25 Mai 2009.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.