Reorganizarea administrativă afectează în ultimă instanţă şi interesele jurnaliştilor, deoarece într-un judeţ sau municipiu reşedinţă de judeţ se va pune întrebarea dacă mai trebuie să existe acolo un ziar judeţean sau un post de televiziune, a afirmat, miercuri, premierul Emil Boc.
"Această discuţie (privind regionalizarea-n.r.) trebuie continuată pentru a vedea aspectele pozitive şi a încerca să răspundem la toate acuzaţiile sau dezinformările care apar pe piaţă, pentru că va fi o ofensivă generală împotriva proiectului, deoarece îi afectează pe toţi, inclusiv pe jurnalişti îi afectează în ultimă instanţă. Gândiţi-vă că într-un judeţ, municipiu reşedinţă de judeţ, se va pune întrebarea: mai trebuie să existe un post de televiziune acolo, un ziar judeţean de acolo? Şi ei vor fi împotrivă la prima vedere, pentru că îi afectează direct, ca interes. Gândiţi-vă câte alte interese sunt afectate", a spus Boc, la postul public de radio.
Atenţionat de către moderator că presa este împărţită pe audienţe şi nu pe judeţe, Boc a continuat spunând că prin acest proces practic sunt foarte multe interese afectate.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 15 Iunie 2011.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.