Preşedintele PDL Emil Boc consideră că în PSD nu există autoritate şi decizie, ci doar curente, astfel încât nu crede că o eventuală moţiune de cenzură va fi şi votată de parlamentarii social-democraţi.
"Ne-am fript de atâtea ori cu promisiunile lor de moţiune de cenzură, care fie s-au transformat în moţiuni simple, fie s-au dezumflat peste noapte, fie nu au mai fost susţinute de majoritatea membrilor PSD cu drept de vot în Parlament, încât îmi este greu să cred că o decizie luată în forul lor va fi şi votată în Parlament”, a declarat Boc, vineri, într-o conferinţă de presă, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Potrivit acestuia, în PSD "nu există autoritate şi decizie, ci există doar curente în interiorul PSD, există doar şantaj la adresa PNL pentru a obţine diverse funcţii şi bani publici pentru administraţiile PSD, încât deciziile PSD cu greu pot fi luate în considerare oricare ar fi ele”.
Legat de o posibilă revenire a lui Adrian Năstase în fruntea PSD, Boc a spus doar că PSD îşi face analiza rezervelor de cadre pe care le are, iar acestea sunt foştii titulari.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 22 Februarie 2008.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.