Monitorul de Suceava

Bătrân înşelat de un necunoscut care i-a promis un premiu pentru pensionari

 

Miercuri, la ora 09.10, Ştefan H., de 79 de ani, din municipiul Suceava, a sesizat Poliţia despre faptul că marţi, în timp ce se afla în zona centrală a municipiului, a fost indus în eroare şi înşelat de o persoană necunoscută cu suma de 260 lei.În urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit faptul că reclamantul s-a deplasat în zona Pieţei Mari, unde a fost acostat de un bărbat, care s-a prezentat ca fiind administrator la o instituție publică şi s-a oferit să îl ajute să primească un premiu ce se acordă pensionarilor, în anumite condiţii.Bătrânul l-a însoţit pe necunoscut până în zona centrală a municipiului, unde acesta a menţionat că are un birou. Suspectul i-a solicitat suma de 260 lei, motivând că trebuie să plătească o taxă de timbru, şi cuponul de pensie. După primirea banilor, a intrat singur în clădire, de unde a revenit în scurt timp, l-a asigurat pe bătrân că problema se va rezolva şi a dispărut printre blocuri.„Cercetările continuă sub aspectul comiterii infracţiunii de înşelăciune, în vederea identificării autorului şi recuperării prejudiciului”, se precizează în comunicatul poliţiei.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 12 Decembrie 2013.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.