Monitorul de Suceava

Băsescu: Am trimis premierului propunerile de proiecte de legi pentru educaţie ale Comisiei Miclea

 

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, miercuri, la RRA, că a trimis premeirului Emil Boc cele trei propuneri de proiecte de legi pentru educaţie elaborate pe baza strategiei propuse de Comisia prezidenţială condusă de Mircea Miclea.

El a precizat că a trimis marţi proiectele către premier.

Băsescu a spus că cele trei proiecte de legi înseamnă reformarea sistemului de învăţământ, că simte că şi-a făcut datoria asumată legată de diagnosticarea educaţiei din România şi de îmbunătăţirea acesteia.

El a menţionat că este responsabilitatea clasei politice, a Guvernului şi Parlamentului, dacă aceste proiecte de legi vor fi concretizate sau nu.

Preşedintele Traian Băsescu a anunţat, la finele lunii aprilie, că au fost finalizate trei proiectele de lege privind învăţământul, de către Comisia Miclea, pe care şi le asumă. Preşedintele spunea că aceste documente vor deveni cu adevărat proiecte de legi când Guvernul va avea propriul punct de vedere asupra lor, menţionând însă că actele trebuie lansate în dezbatere publică.

Preşedintele Băsescu preciza că evaluarea făcută de Comisia Miclea asupra sistemului de învăţământ, Pactul pentru educaţie şi Strategia pentru reforma educaţiei au fost concretizare în trei proiecte de legi: o lege cadru a învăţământului continuu, o lege a învăţământului preuniversitar şi o lege a învăţământului universitar.

Băsescu îşi exprima, de asemenea, dorinţa ca membrii Guvernului să continue să coopereze cu cei care au lucrat la elaborarea proiectelor.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 06 Mai 2009.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.