PSD a câştigat aproape o treime din mandatele de primar atribuite în al doilea tur de scrutin, fiind urmat, la mică distanţă, de PDL, în urma centralizării şi validării proceselor-verbale din 1.461 de circumscripţii, potrivit anunţului făcut, luni, de purtătorul de cuvânt al BEC, Marian Muhuleţ.
Până la ora 13.00 a fost finalizată centralizarea proceselor-verbale pentru alegerea primarilor din 1.461 de circumscripţii locale din cele 1.474, inclusiv sectoarele municipiului Bucureşti, în care s-a organizat al doilea tur de scrutin.
Muhuleţ a anunţat că, în urma celui de-al doilea tur de scrutin, PSD a obţinut 472 mandate de primar, PDL - 432 mandate, iar PNL - 348 mandate.
De asemenea, independenţii au obţinut 41 de mandate, PC - 36 de mandate, UDMR - 36 de mandate, PNGCD - 33 de mandate, PRM - 15 mandate, PNŢCD - 10 mandate, PNDC - 7 mandate, Alianţa pentru Timiş PNL-PNŢCD-FDGR - 7 mandate, PIN - 7 mandate, PCM - 5 mandate, FDGR - 2 mandate, Forţa Democrată - 2 mandate, iar PPPS, Comunitatea Ruşilor Lipoveni din România, PER, Uniunea Croaţilor din România, UPSC şi Alianţa pentru Municipiul Olteniţa PNL-PNŢCD au obţinut câte un mandat de primar.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 16 Iunie 2008.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.