Adâncata
Daniela MICUTARIU
112 elevi din clasele V-VI de la Şcoala „Ioan Băncescu” din comuna Adâncata au luat parte, săptămâna trecută, la câteva activităţi dedicate „Zilei europene a siguranţei rutiere”.
Cu această ocazie au fost invitaţi agent Doina Papuc, de la Compartimentul de analiză şi prevenire a criminalităţii, agent Eugen Winkelbauer – reprezentant al IJP Suceava şi Constantin Alecsa – directorul Şcolii de şoferi „Autosette” Suceava.
Acţiunea s-a desfăşurat în cabinetul de informatică al şcolii, unde li s-au prezentat elevilor materiale atractive de informare pe suport electronic. S-au purtat discuţii interactive şi s-au distribuit pliante tematice aduse de invitaţi.
În acelaşi context, s-au desfăşurat o serie de activităţi şi la Şcoala cu clasele I-VIII Feteşti: concurs pe teme rutiere, desene tematice, dezbateri cu invitaţi de la Postul local de Poliţie Adâncata, activitate coordonată de profesorul Trifan Crăciunescu.
Toate activităţile programului „Zilei europene a siguranţei rutiere” au fost coordonate de prof. Gabriela Ceornodolea – consilier educativ - şi prof. Marius Muntianu – responsabil cu educaţia rutieră la nivelul şcolii din Adâncata.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 22 Octombrie 2008.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.