Monitorul de Suceava

Accident grav între două maşini şi o căruţă, provocat de un şofer beat

 

Marţi noapte, în jurul orei 23.00, pe DN 17A, în interiorul localității Marginea, Constantin J., de 41 de ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism, s-a angajat în depășirea unei căruţe conduse de Ilie B., de 39 ani, localnic, iar din sens opus circula autoturismul condus de Ioan V., de 54 ani, din comuna Marginea.

Datorita nepăstrării distanței față de vehiculul depășit, Constantin J. a intrat în coliziune laterală cu vehiculul cu tracţiune animală și în coliziune frontală cu autoturismul care circula regulamentar din sens opus.      

În urma impactului a rezultat rănirea gravă a lui Gheorghe M., de 33 ani, din comuna Marginea, pasager în autoturismul condus de Constantin J.

„Conducătorii auto și conducătorul atelajului hipo au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,88 mg/l alcool pur în aerul expirat pentru Constantin J., iar în cazul celuilalt conducător auto şi al conducătorului de atelaj rezultatele au fost negative, după care li s-au recoltat probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei”, se precizează în comunicatul poliţiei.

 



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 09 Octombrie 2013.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.