În familie
Florin PAIU
Un bărbat din comuna Frătăuţii Noi a reclamat la poliţie că fiul său, în vârstă de 15 ani, i-a furat caseta de valori în care avea o sumă importantă de bani şi mai multe bijuterii. Presupusul furt a fost sesizat sâmbătă, însă poliţiştii au suspiciuni cu privire la sesizare şi la valoarea prejudiciului. Asta după ce au constatat că între bărbat, pe de o parte, şi soţia sa şi copiii lor, pe de altă parte, există o stare conflictuală, femeia părăsind de curând domiciliul.
Bărbatul care a reclamat furtul, Valerciu C., în vârstă de 41 de ani, susţine că din cutia de valori din casă i s-au sustras 2.000 de euro, 4.500 de lei, bijuterii din aur în valoare de aproximativ 6.800 de euro şi trei telefoane mobile, prejudiciul depăşind 10.000 de euro. Dintr-o altă cameră, ar fi fost sustrase şi două laptop-uri.
Minorul de 15 ani, acuzat de furt, a plecat de la domiciliu, declarând că doreşte să locuiască cu mama sa.
„În cauză s-a întocmit dosar penal şi sunt continuate cercetările pentru stabilirea împrejurărilor în care s-ar fi comis infracţiunea de furt. Partea vătămată nu a putut prezenta documente de provenienţă pentru bunurile care susţine că i s-au sustras”, a declarat comisarul şef Cristian Papuc, din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Suceava.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 22 Iulie 2013.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.