Un tânăr în vârstă de 19 ani care a provocat un grav accident rutier, soldat cu rănirea unui pasager din maşina sa, a fugit de la locul faptei şi a venit singur la poliţie după aproximativ patru ore, fiind sub influenţa băuturilor alcoolice.
Potrivit poliţiei, accidentul s-a petrecut în noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 2:00, pe DJ 178 F, în afara localităţii Măneuţi, comuna Frătăuţii Vechi.
La volan se afla Iulian C., din localitate, şi din cauză că nu a adaptat viteza la condiţiile unui carosabil acoperit cu pietriş, a pierdut controlul asupra direcţiei de mers, a părăsit partea carosabilă şi s-a răsturnat în şanţul de pe marginea drumului.
În maşină se afla şi un pasager, Costică L., în vârstă de 20 de ani, din comuna Frătăuţii Noi, care a suferit leziuni grave, fiind transportat de urgenţă la spital.
Şoferul a scăpat cu leziuni uşoare, însă a părăsit locul accidentului, prezentându-se la sediul Poliţiei municipiului Rădăuţi la ora 05.45.
Tânărul şofer a fost pus să sufle în alcooltest, iar rezultatul a fost de 0,44 la mie alcool pur în aerul expirat.
„În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de vătămare corporală din culpă, părăsirea locului accidentului şi conducerea unui autovehicul pe drumurile publice cu o îmbibaţie alcoolică în sânge peste limita legală”, se arată într-un comunicat remis de Biroul de Presă al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Suceava.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 14 Noiembrie 2011.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.