Dilema unui contrabandist
Sergiu RUSU
Prins de polițiști cu mașina încărcată cu țigări de contrabandă, un bărbat din comuna Vicovu de Jos le-a spus oamenilor legii că a cumpărat marfa cu timbru ucrainean de la un necunoscut și că intenționa să o vândă tot unui necunoscut.
Singurul lucru pe care îl știa suspectul Gheorghe B., în vârstă de 42 de ani, a cărui mașina a fost trasă pe dreapta, vineri, pe DN 2, la Pătrăuți, era că a cumpărat țigările cu 5 lei pachetul, din piața din Vicovu de Sus, și voia să le dea mai departe cu 5,5 lei, în municipiul Suceava.
În rest, vânzătorul și cumpărătorul, doi necunoscuți.
În mașina bărbatului, un VW Golf, au fost găsite nu mai puțin de 969 de pachete de țigări de contrabandă, cu o valoare de piață de 5.000 de lei.
Sperând că își va aminti totuși de la cine și cui voia să vândă țigările, polițiștii au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, Gheorghe B. fiind încătușat și închis în arestul poliției județene.
Bărbatul din Vicovu de Jos s-a ales cu dosar penal pentru contrabandă.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 07 Octombrie 2013.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.