Poliţia de Frontieră
Luigi BĂRĂGOIU
Un bărbat din Vicov s-a ales cu o pagubă de aproape 33 de mii de lei după ce a fost descoperit cu o cantitate importantă de ţigări, fără documente de provenienţă, de către un echipaj de la Sectorul Poliţiei de Frontieră Vicov.
Sâmbătă după amiază, în timp ce desfăşura o acţiune pe raza oraşului Vicovu de Sus, o echipă de control de la Sectorul Poliţiei de Frontieră din localitate a depistat într-un autoturism marca „Mercedes”, condus de Radu B, în vârstă de 30 de ani, 3500 pachete de ţigări (2000 marca „RONSON” şi 1500 marca „ 2222”) fără documente legale de provenienţă.
Potrivit celor afirmate de către purtătorul de cuvânt de la Poliţia de Frontieră Rădăuţi, subcomisar Ilie Poroch-Seriţan, la scurt timp s-a luat legătura cu lucrătorii vamali din cadrul Direcţiei Regionale pentru Accize şi Operaţiuni Vamale Iaşi, care au dispus ridicarea în vederea confiscării a ţigărilor evaluate la 12.775 lei, iar proprietarul acestora, Radu B., a fost sancţionat contravenţional cu amendă în valoare de 20.000 lei.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 19 Mai 2008.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.